tować naszą planetę. Nie jest to, oczywiście, łatwe zadanie, ale jeśli wszyscy zaczniemy robić coś w tej sprawie, to z pewnością uda nam się osiągnąć ten cel! Wystarczy, że każdy z nas zacznie od siebie. Jeśli stać nas na to, to może warto zainwestować w coś, co jest przyszłością? Fotowoltaika, bo o niej mowa, może zmienić bardzo wiele nie tylko dla natury, ale także dla nas samych. Kolektory słoneczne stają się w ostatnim czasie niesłychanie popularne i wielu ludzi decyduje się na ich montaż u siebie w domu. Możemy nie przyjmować tego do wiadomości, ale prawda jest taka, że energia odnawialna jest pieśnią przyszłości i koniec końców będziemy musieli zaakceptować ten fakt. Dobrze byłoby więc zainteresować się tym zagadnieniem już teraz i być może zastosować je u siebie w domu.
Rosnące wykorzystanie energii odnawialnej
Problem energetyczny jest obecnie jednym z największych problemów na świecie, który zresztą z dnia na dzień narasta. Rosnąca wciąż populacja oraz rozwijająca się szybko technologia wymagają nieustannie coraz większych ilości energii. Dotychczas ludzkość zaspokajała swoje zapotrzebowanie na energię, przekształcając w nią zasoby naturalne. Te jednak są skończone, dlatego na całym świecie rośnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Pozyskiwanie energii z węgla, ropy czy gazu ziemnego ma fatalny wpływ na zanieczyszczenie środowiska i zdrowie ludzi. Z tego powodu czym prędzej należy porzucić energię opartą na paliwach kopalnych. Przyszłością Ziemi i ludzkości jest energia odnawialna, która nigdy się nie wyczerpie, za to może być wykorzystywana w sposób ciągły. Energia wiatru i energia słoneczna to najbardziej znane rodzaje energii odnawialnej. Fotowoltaika opiera się na energii płynącej ze słońca. Kolektory słoneczne pobierają ją i przekazują dalej, generując prąd elektryczny oraz ciepło.
Panele fotowoltaiczne wyglądem przypominają kolektory słoneczne
Energia odnawialna jest niewątpliwie coraz powszechniej stosowana w naszych czasach. Co prawda jest to inwestycja jednorazowo kosztowniejsza, ale z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości, chociażby w zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd.
Dzięki energii odnawialnej możemy przyczynić się do poprawy jakości naszego środowiska naturalnego, zmniejszając zanieczyszczenia i emisję gazów cieplarnianych, a wystarczy, że wykorzystamy do tego darmową energię jaką daje nam między innymi słońce.
Kolektory słoneczne to jedne z najwcześniej stosowanych urządzeń produkujących energię odnawialną, wykorzystywane przede wszystkim do podgrzewanie wody przy pomocy energii słonecznej.
Fotowoltaika działa na podobnych zasadach również wykorzystując energię słoneczną, ale dzięki niej pozyskujemy prąd. Panele fotowoltaiczne wyglądem przypominają kolektory słoneczne, przez co często są one ze sobą mylone. Korzystając z paneli fotowoltaicznych możliwe jest nawet późniejsze wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej dzięki nim energii.
Wiedząc, że zasoby nieodnawialnych źródeł energii kurczą się w szybkim tempie, a ich ceny z roku na rok idą w górę, a także dodając do tego jeszcze fatalne skutki jakie wywierają one na nasze środowisko, inwestycja w energię odnawialną jest jak najbardziej przyszłościowym zabiegiem.
Spore dofinansowanie na takie instalacje jest
Energia odnawialna, to przyszłość. Dostrzegła to nie tylko Unia Europejska mocno akcentując potrzebę odejścia od węgla, jako paliwa wytwarzającego energię elektryczną, ale i polski rząd. Najpierw było powołanie do życia ministerstwa klimatu i środowiska. Później rozpoczęto rozmowy - w tym z górniczymi związkami zawodowymi - w sprawie odejścia Polski od wydobycia węgla kamiennego. A teraz decyzja o stworzeniu stanowiska specjalnego pełnomocnika do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, koordynującego różne programy wsparcia dla osób, które budują na przykład kolektory słoneczne. Spore dofinansowanie na takie instalacje jest doskonałą zachętą do działania. Akcje informacyjne dowodzące, że fotowoltaika jest najlepszym rozwiązaniem dla pozyskiwania dodatkowej energii, już odnoszą sukcesy. Udział energii odnawialnej w bilansie polskiego systemu energetycznego jest coraz większy i już przekroczył 10 procent. A dodatkowo zapowiedzi budowy m.in. na Bałtyku farm elektrowni wiatrowych, niebawem sprawi, że ten udział będzie bardzo szybko rósł. W interesie obywateli i środowiska naturalnego.